آسیب دیدن 23 مدرسه درزابلی
 

32 مدرسه روستایی در شهرستان زابلی سیستان و بلوچستان بر اثر بارندگیهای اخیر آسیب دیده است. سرپرست اداره آموزش وپرورش شهرستان زابلی گفت: از این مدارس 9 واحد آن دارای سازه آجری و23 واحد خشت وگلی است که از سقف آسیب دیده است.

+ نوشته شده توسط محمد اربابی در چهارشنبه بیست و هفتم بهمن 1389 و ساعت 12:19 | نظر بدهید
نگاهی به روند سدسازی در سیستان و بلوچستان
سیستان و بلوچستان با گستره بیش از 181 هزار کیلومتر مربع دارای پنج حوزه آبریز اصلی شامل هامون هیرمند، هامون ماشکیل، هامون جازموریان، کویر لوت و دریای عمان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، منابع آب های سطحی استان به حجم یک هزار و 700 میلیون مترمکعب، آورده رودخانه های دائمی هیرمند مرزی، سیستان، لادیز، بمپور، سرباز، پیشین، کارواندار دامن و شماری رودخانه فصلی در بلوچستان است.
منابع آب های زیرزمینی استان را نیز 11هزار و 88 منبع شامل هشت هزار و 756 حلقه چاه، 791 دهنه چشمه و یک هزار و 541 رشته قنات تشکیل می دهد.
دولت با ساخت چندین سدمخزنی، تغذیه ای و انحرافی سعی در مهار و کنترل آب های استان برای استفاده در بخش های کشاورزی، تغذیه سفره های زیرزمینی، صنعت و آشامیدنی کرده است.
پس از پیروزی انقلاب 17 سد از نوع انحرافی، مخزنی و تغذیه ای به حجم 175 میلیون مترمکعب در سیستان و بلوچستان ساخته و بهره برداری شده است.
سدهای "پیشین چابهار، بمپور، سیستان، زهک، کهک، فهره، چاه نیمه، شیرگواز، شی کلک، چاه نیمه چهارم، بزمان، دوربن، گلگ، کهیر" از جمله سدهای بهره برداری شده بعد از انقلاب در این استان است.
با این حال، آمارها و شواهد حاکیست که روند سدسازی در دولت نهم در سیستان و بلوچستان رونق یافت و چهار طرح از جمله ساخت سدهای "گلوگاه، سارادان، ماشکیدعلیا" و آبرسانی به میرجاوه در دستور کار قرار گرفت.
همچنین سد "دو در لادیز" واقع در بخش میرجاوه زاهدان نمونه‌ای از خدمات بزرگ و فراوان نظام اسلامی و از آرزوهای دیرین مردم منطقه است که بعد از مدت‌ها انتظار، به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به بهره برداری رسید.
مطالعات شناختی سد لادیز در سال های ‎ 80 تا ‎ 83 انجام و پس از تصویب طرح در سال ‎ 83عملیات اجرایی آن آغاز شد.
132 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده توسط نظام جمهوری اسلامی برای ساخت این سد را می توان گوشه‌ای از سیاست خدمت رسانی به مردم و عدالت محوری دولت نهم دانست.
سد بزرگ "خیرآباد" نیکشهر در جنوب استان سیستان و بلوچستان در سال ‎ 1383تنها ‎ 25درصد رشد اجرایی داشت که با همت دولت نهم در سال ‎ 87به پایان رسید و اکنون منشا خدمات بزرگی در منطقه بلوچستان است.
افزون بر ‎160میلیارد ریال برای ساخت و تکمیل سد مخزنی خیرآباد نیکشهر به حجم ذخیره سازی ‎ 27میلیون مترمکعب هزینه شد که بهره برداری از این سد، آب آشامیدنی ‎50 سال آینده مردم نیکشهر را تامین می کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: سه سد گلوگاه، زیردان و ماشکید علیا استان از مصوبات سفرهای دولت به این منطقه تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.
"حمید قزوینی" در گفت و گو با ایرنا افزود: این سه سد در مجموع با ظرفیت ذخیره سازی 350‌میلیون مترمکعب آب در سال تاکنون 82‌درصد پیشرفت اجرایی داشته است.
وی درباره سد "زیردان" گفت: این سد در روستای پیرسهراب چابهار در جنوب این استان قرار دارد که آب آن از طریق رودخانه محلی کاجو تامین می شود.
او افزود: عملیات اجرای سد زیردان چابهار سال ‎ 1381شروع شد و پیش از سفر نخست رییس جمهوری به سیستان و بلوچستان تنها ‎ 22درصد پیشرفت داشت.
وی ادامه داد: در سفر نخست رییس جمهوری به این منطقه تکمیل سد به یکی از مصوبه های هیات دولت تبدیل شد و در این مدت روند اجرایی طرح شتاب بیشتری یافت و بهره برداری آن در سال ‎ 1388مورد تاکید قرار گرفت.
او بیان کرد: سد زیردان از نوع بتونی با حجم مخزنی ‎ 207میلیون مترمکعب تاکنون بیش از ‎ 450میلیارد ریال برای اجرای آن از محل اعتبارهای سفر استانی رییس جمهوری هزینه شده است.
مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با بهره برداری از این سد سالانه ‎ 51 میلیون مترمکعب آب در اختیار بخش آشامیدنی و کشاورزی مناطق همجوار قرار می گیرد.
قزوینی درباره سد "سارادان" نیز گفت: مراحل ساخت سد "سارادان" شهرستان ایرانشهر در این استان پایان یافته و اکنون آماده بهره‌برداری است.
وی اعتبار هزینه شده برای ساخت این سد را 140‌میلیارد ریال عنوان کرد.
او گفت: سد تغذیه‌ای سارادان با ظرفیت 10‌هزار مترمکعب آب با هدف تغذیه مصنوعی دشت سرکهوران و کنترل سیلاب‌های رودخانه "کنارو" ساخته شده است.
وی افزود: سد "گلوگاه" زاهدان با اعتبار 110 میلیارد ریال از جمله سدهای در حال ساخت دولت نهم در این منطقه است که عملیات اجرایی آن از سال 1384 آغاز شده و 76 درصد پیشرفت اجرایی دارد.
او ادامه داد: عملیات اجرایی سد مخزنی "ماشکید علیا" سراوان با اعتبار 28 میلیارد ریال از دیگر مصوبات سفرهای هیات دولت به استان از سال 1385 آغاز شده است و تاکنون 83 درصد پیشرفت اجرایی دارد.
براساس آمارهای اعلام شده، با بهره برداری از چهار سد "ساردان، گلوگاه، ماشکیدعلیا و زیردان" حجم آب قابل استحصال در مخازن سیستان و بلوچستان به بیش از دو میلیارد مترمکعب خواهد رسید.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: اکنون 700 میلیون مترمکعب آب در مخازن مختلف این استان ذخیره است.
وی شمار مخازن آبی استان را چهار منبع عنوان کرد و گفت: این مقدار آب در این مخازن ذخیره سازی شده است.
قزوینی افزود: در سه ماه گذشته بیش از 50 میلیون مترمکعب آب از مخازن آبی شهرستان زابل به علت آبرسانی به شهرها و تبخیر آب مصرف شده است.
قزوینی گفت: اکنون 17 سد در منطقه در حال مطالعه و آماده اجراست.
او بیان کرد: برنامه این شرکت در پایان روند سدسازی در استان، رساندن حجم مخازن آبی سیستان و بلوچستان به حدود 5/3 میلیارد متر مکعب است. 

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 بهمن 1389    | توسط: محمد نور اربابی    |    |
نظرات()