فرماندار شهرستان زابلی گفت: در حال حاضر 164 طرح عمرانی با اعتبار 200 میلیارد ریال در شهرستان زابلی در حال اجراست.

 

غلامرضا خدادادی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه‌ سیستان و بلوچستان، افزود: مهمترین طرح این شهرستان پل ماشكید که از مصوبات دور اول سفر ریاست جمهوری و 70 کیلومتر راه روستایی است.

 

وی ادامه داد: این طرح حداقل  40 درصد و حداکثر 95 درصد پیشرفت اجرایی دارد.

 

وی افزود: وجود منابع غنی معادن و سنگهای تزیینی و صنعتی کروم و سنگ پودر تالك و سنگ آهن و سنگ گرافیت از مزیت های شهرستان زابلی است.

 

خدادادی اظهار داشت: در بخش کشاورزی نیز وجود مزارع  وسیع و حاصلخیز و  وجود رودخانه ماشکید و سد رگنپوك و نخلستانهای بزرگ با تولید سالانه  3 تن خرمای مضافتی و آجر شیلی از توانمندی های دیگر این شهرستان است.

 

وی بیان کرد: بهره برداری از سنگ کروم و پودر تالک در حال انجام  است و فرمانداری در این طرح امکانات زیر بنایی از جمله راه دسترسی به این مناطق را فراهم کرده است.

 

وی گفت: بیشتر افراد در شهرستان زابلی به کشاورزی و دامداری اشتغالدارند و تنها یک مرغداری صنعتی در این  شهرستان وجود دارد.

+
پـُـلـّیــں محمد نورشمئے وبلاگ باز جوان انت. گهتر اَت که بلاگ ءَ نام هما «مه گاس» یا که مگس بوتیــں. دگه ایش که ماں رودراتکی بلوچستان بزاں هما بهر که گوں پاکستان ءَ هور اِش ترینتگ ءُ هنوں پنجاپی یانی ایردست انت دو شهر هست انت. یکـے ءِ نام « بـُرزی مگس» انت ءُ دگرے « جهلی مگس» انت. اوداں مگسی
ٹک ( قبیله) نندوک انت. اے یک مزنیـں قبیله اے انت.
اگاں اے باروا پٹ ءُ لوٹ ( تحقیق) به بوتیں باز زبر اَت. پرچا که بوت کنت که آ مگسی مردم یک دؤرے چه همے مگس ءَ بزاں «مه گاس» لڈ ءُ بار کرتگ ءُ اوداں رپتگ ءُ جاهمنند بوتگنت.
بوت کنت که «مه گاس» ءِ تاریخ باز پیسرتر چه اسلام ءَ به بیت. باریـں شما سهی ایت که اے باروا کنکاش یا باستان شناسی بوتگ؟
من اشکتگ که مگس ءِ یک جاگهے ءِ نام «کلا بے رند» بزان بے رندیــں کلات انت.

دگه گپـے ایش انت که کلابے رند ءِ جهلی نیمگ ءَ یک جاگهے ءِ نام « گــُـدَر»انت. بوت کنت
که گدر پیسرا « گذر» بوتگ بزاں کلابے رند ءِ دروازگ یا
گذرگاه بوتگ. دگه گپ ایش انت که بوت کنت مگس ءِ کلات ءَ چنت کرن پیسرتر کلابے رند ءِ جنـد « مه گاس» ءِ شهر بوتگ.
محمد نور جان چه ما پیریناں وَ گوستگ بلئے باز جوان انت که اے باروا بزاں «مه گاس» ءِ تاریخ ءِ باروا شما که یا دگه کسے پٹ ءُ پول ( تحقیق) بکنت

پـُـلـّیــں محمد نور

مزنیں بهرے چه بلوچستان ءِ تاریخ نبیسگ بوتگ ءُ تاریخ زانتانے چوش که میر گل خان نصیر، لاله
هتورام ( هندوستانی تاریخ زانتے )، ملک محمد پناه، مهراب سرجویی، عبدالودود سپاهی ءُ دگه
لهتین ندکار ( نبیسوک) بلوچستان ءِ تاریخ ءِ باروا وتی کتاب هم نبشتگ انت. البت پارس نبیسوک هم په وتی منّ ءَ بلوچستان ءِ تاریخ ءَ چنت کتاب نبشتگ که گیشتر «تحریف تاریخ» انت. اگاں چه آ ( تحریف نگاران فارس) ناچار انت په نادلسری بلوچستان ءِ چنت هزار سالیگین تاریخ ءَ به من انت بلئے باز کوشست اِش کتگ که مئی گوستگیں تاریخی دورانی باروا« تحریف نگاری» بکننت.

پـُـلـّیــں محمد نور
ترا وانگ ءُ شریں کتابانی وانگ بلوچستان ءِ تاریخ، مئی کومی هویت، راجی فرهنگ ءُ شهدیں بلوچی زبان ءِ باروا زانتکار تر کنت.سوبین ءُ زانتکارتر باتئے۔


کوه بیرک کهــن مگاری
+ نوشته نظرات

شهردار زابلی گفت: شهر زابلی یكی از شهرهای جوان استان است و شهرهای جوان با توجه به رشد سریع خود همیشه دارای دو بخش جدید و قدیم هستند كه بخش عظیمی از شهر زابلی را بافت فرسوده شامل می شود.

 

عبدالحكیم آصفی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه‌ سیستان و بلوچستان، افزود: با توجه به اینكه مردم شهر زابلی از درآمد كافی برخوردار نیستند و از تسهیلات ویژه ساخت و ساز زیاد بهره مند نمی باشند، پیگیری هایی با مسكن و شهرسازی انجام شده تا طرح جامع بافت فرسوده شهر زابلی اجرا گردد و در صورت تامین اعتبار مطالعات این طرح و قرار گرفتن تسهیلات به شهروندان زابلی، بافت فرسوده این شهر نیز بازسازی می شود.

 

وی تصریح كرد: شهرداری زابلی اقدامات خوبی در رابطه با نهضت آسفالت انجام داده كه 58 هزار از معابر و خیابانهای شهر زابلی آسفالت و زیر سازی شده كه از این تعداد 20 هزار متر مربع طرح نهضت آسفالت بوده است.

 

شهردار زابلی در ادامه گفت: از دیگر اقدامات انجام شده اجرای 5/8 كیلومتر جدول‌گذاری خیابانهای شهر بوده و میزان 11 هزار متر مربع نیز پیاده رو سازی در شهر اجرا شده است.

 

وی همچنین از ساماندهی بازارچه های محلی شهر خبر داد و گفت: بنا به درخواست خود مردم زمینی به مساحت 3500 متر مربع در نظر گرفته كه در این زمینه حدود 230 غرفه جانمایی شده كه ویژگیهای مهم این طرح علاوه بر مشاركت مستقیم خود مردم برای 230 نفر اشتغال مستقیم و 500 نفر به طور غیر مستقیم اشتغال زایی شده است.

 

آصفی گفت: پروژه مهم دیگر احداث بازارچه محلی میوه و تره بار شهر است كه این بازارچه در زمینی به وسعت 600 متر مربع راه اندازی شده است.

 

شهردار زابلی در پایان گفت: با توجه به سال 89 كه سال همت مضاعف و كار مضاعف نام گذاری شده شهرداری زابلی نیز در راستای تحقق این امر مهم تمام تلاش و كوشش خود را برای آبادانی شهر و رضایت مردم شهر زابلی در اجرای طرح های مهم عمرانی و خدماتی همت و كار مضاعف را با همكاری خود مردم به اجرا خواهد گذاشت.


+

نوشته شده در تاریخ شنبه 9 بهمن 1389    | توسط: محمد نور اربابی    |    |
نظرات()