مقدمه :
شهرستان زابلی تا قبل از سلسله پهلوی و ابتدایی آن به مه گاس
( شهر بزرگ ) معروف بوده است و در حركتی كه به منظور ایرانی كردن اسامی انجام گرفت واژه مگس به زابلی تغییر نام یافت در حالی كه مگس یك واژه پهلوی است كه از دو جزء ( مه = بزرگ ) و ( گاس = شهر ، جا ) تشكیل شده است و این نامگذاری حكایت از این دارد كه روزگاری در این منطقه شهری بزرگ و بااهمیت وجود داشته است و به این دلیل به مه گاس و سپس به مگس مشهور شده است .
شهرستان زابلی دارای جمعیتی حدود 52000 هزار نفر از قومیت بلوچ ، معتقد به دین اسلام و مذهب تسنن می باشند كه به زبان بلوچی تكلم می كنند و طرح لباس این مردم، محلی بلوچی می باشد . شهرستان دارای دو بخش مركزی و آشار می باشد.

شهرستان زابلی با 42/61 درجه طول جغرافیایی و 18/27 درجه عرض و 6200 كیلومتر مربع مساحت یكی از مناطق قدیمی است كه در یك چند راهی بین شهرستانهای ، ایرانشهر، سرباز، سیب سوران و خاش قرار دارد. دارای راه ارتباطی آسفالته به شهرستانهای فوق الذكر می باشد واز طریق جاده آسفالته ای كه به منتهی الیه غرب این شهرستان كشیده شده به بخش ایرندگان شهرستان خاش ارتباط دارد . در تقسیمات جدید 33 روستا و مكان مسكونی از بخش مركزی ایرانشهر 7 روستا از دهستان نسكند سرباز و بخش آشار از شهرستان سرباز انتزاع و به زابلی الحاق گردیده است.این امر باعث گستردگی شهرستان جدید شده است.
زابلی یكی از مناطق بلند و كوهستانی استان است و با داشتن حدود 1200 تا 1300 متر ارتفاع از سطح دریا مرتفع ترین شهرستان در بین شهرستانهای مجاور می باشد. بلندترین نقطه این منطقه رشته كوه بیرك ( ( BEARK است كه از زابلی شروع شده و پس از گذشتن از منطقه خاش و اتصال به كوههای تفتان و زاهدان و بیرجند به كوههای بینالود در خراسان متصل می شود قله این كوه با 2750 متر ارتفاع بلندترین قله پس از تفتان در استان می باشد وبه این دلیل آب وهوای معتدلی دارد.
طبیعت بكروكوهستانی بیرك یكی از جاذبه های گردشگری شهرستان است كه در آن انواع گیاهان دارویی خودرو از قبیل ازگند،كلپوره، گواتك، مور؛ توتری، آویشن و... حاصل میشود

توانمندیهای شهرستان
كشاورزی : فعالیت اكثرمردم منطقه زابلی كشاورزی و دامپروری می باشد.محصولات عمده منطقه زابلی عبارتند از :گندم، جو، ذرت، برنج ، یونجه، حبوبات، انار، خرما و انواع سبزیها
زابلی دارای دشتهای وسیع و حاصلخیزی می باشد با توجه به آب و هوای معتدل و گونه های مختلف گیاهی در آن قابل كشت و بهره برداری است خوشبختانه پس از انقلاب توسط جهاد كشاورزی و وزارت نیرو كارهای خوبی جهت مهار آبهای سطحی به منظور تقویت سفره های زیر زمینی صورت گرفته و اخیرا سد بزرگ ذخیره ای ماشكید علیا با ظرفیت 67 میلیون لیتر مكعب آب با هدف تامین آب شرب شهرهای زابلی، سوران و هیدوچ در شرف اتمام است و همچنین با عنایت به این كه بیشترین قنات ومزارع كشاورزی در غرب شهرستان واقع است، احداث سد سنگلك از درخواستهای مكرر كشاورزان منطقه می باشد.
خرما : از محصولات با كیفیت و مهم شهرستان است، با احداث كارخانه صنایع بسته بندی و تبدیلی خرما بسیاری از مشكلات از جمله اشتغال و اقتصاد منطقه حل خواهد شد.
معادن : بنابر بررسیهای بعمل آمده توسط كارشناسان داخلی و خارجی( چینی، ایتالیایی ) در منطقه زابلی معادن بسیار زیادی از قبیل آهن، منیزیم، پنبه نسوز، تالك و... وجود دارد كه طی سالهای گذشته و 1382 فاز یك مطالعات معادن كوه بیرك انجام شده است. و با فعال شدن معادن كوه بیرك اشتغال ایجاد شده و باعث رونق اقتصادی شهرستان خواهد شد.

گاز و راه آهن : با توجه به این كه زابلی بر سر چهار راه شهرستانهای خاش، سوران، ایرانشهر، سرباز و چابهار قرار دارد با عبور لوله گاز( لوله صلح ) و خط آهن از زابلی و احداث كارخانجات پتروشیمی و فعال كردن معادن كمك بزرگی به اشتغال ودرآمد ملی خواهد شد.
بازارچه مرزی ایرافشان: بااحداث بازارچه مرزی ایرافشان مشكل ورود غیرقانونی محصولات از مرز حل خواهدشد.

گردشگری وتوریسم : زابلی دارای هوایی معتدل و طبیعتی بكر برای جذب گردشگران دارد و ازمكان های گردشگری زابلی می توان دامنه های كوه بیرك، گیشتك، ماهانی، كلك ، جنگل طبیعی پدگان، دره سبز، رگنتك، كاشكایی، غار مولتان و بیرك، نخلستان های پل آباد، مه گس، قلعه زابلی و... را نام برد.
كارخانه شن و ماسه : عبور رودخانه ماشكید از شهرستان منبع بزرگی است برای راه اندازی صنایع شست و شوی شن و ماسه.

نوشته شده در تاریخ شنبه 9 بهمن 1389    | توسط: محمد نور اربابی    |    |
نظرات()